Za mlade i OPG-ove bit će više novca uz labavije uvjete

Potpore je tražilo 400 mladih poljoprivrednika. Fond od 10 mil. eura (50 tisuća po korisniku) će se povećati.

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju radi na odlukama vezanim uz mlade poljoprivrednike i mala gospodarstva te na isplati drugog dijela izravnih plaćanja za 2015. godinu, kaže vršitelj dužnosti ravnatelja Ivan Macanić.

Čine to dok se čeka odluka AFCOS mreže (tijela čija je zadaća zaštita financijskih interesa Europske unije u Hrvatskoj, koje izravno surađuje s Europskim uredom za borbu protiv prijevara), koja provjerava (ne)utemeljenost prigovora za rang listu potpora od 1,23 milijarde kuna, dodijeljenih kroz program ruralnog razvoja za mjeru četiri. Prema ruralnom programu, za mala gospodarstva bilo je rezervirano 15 milijuna eura, a pojedinačna potpora ograničena je na 15 tisuća eura. Stiglo je 1470 zahtjeva, no 159 nije prošlo kriterije. S obzirom na to da u ruralnom fondu novca ima, alokacija će biti povećana, pa će sva gospodarstva koja su prošla selekciju dobiti potporu.

Prvih 300 odluka spremno je za isplatu, potom tjedno u realizaciju ide po njih 25-30, najavljuje Macanić. Potpore je zatražilo i 400 mladih poljoprivrednika. Kako je na startu određeno 10 milijuna eura, a dodjeljuje se 50 tisuća po korisniku, i tu slijedi povećanje alokacije te će potporu dobiti svi koji prođu eliminacijski postupak. "Mladi poljoprivrednici i mala gospodarstva trebali su priložiti tek jednostavni poslovni plan s obzirom na cilj potpora da im posluže kao poluga za savladavanje prvih prepreka u planiranju dugoročnog razvoja", ističe Macanić i navodi kako u raspolaganju nemaju ograničenja.

Mogu kupovati zemljište, stoku, manje strojeve ili opremu, sve što može poslužiti za jačanje gospodarstva. Ovaj tjedan krenula je i isplata drugog dijela izravnih plaćanja u visini 890 milijuna kuna, a do kraja lipnja na račune gospodarstava sjest će i 596,4 milijuna za agrookolišne mjere, što je rekordni iznos za tu namjenu, te još 160 milijuna kuna za tzv. osjetljive sektore (mliječne krave, rasplodne krmače, duhan i maslinovo ulje) i državnu potporu, namijenjenu očuvanju zaštićenih sorti i pasmina.

"Od ove godine primjenjujemo novu poljoprivrednu politiku EU. Vraćamo se zapravo na stanje koje smo u RH imali prije 10 godina, da se potpora mora opravdati određenim volumenom proizvodnje, a uključuje mliječne i krave dojilje, tov goveda, ovce i koze, šećernu repu te voće, povrće i krmno bilje", objašnjava Macanić. Potpore koje se isplaćuju vezane su uz proizvodnu 2015. Potkraj prošle godine avansno je isplaćeno 750 milijuna kuna, što su neki zaboravili, pa sada tvrde kako su im potpore smanjene, što nije točno, podsjeća Macanić. S 2016. završava trogodišnji rok isplate potpora za osjetljive sektore, odobren RH pri ulasku u EU. Hoće li Vlada od Europske komisije zatražiti dodatni rok, još nije poznato, no ta je opcija moguća.

Izvor: Poslovni.hr